Aktuality 2009
Krásná Barbora - Odvážná Božena
Výstava byla doplněná autorčinými knihami, které vyšly v mnoha edicích. Raritou byla například Babička v čínštině nebo v japonštině. K vidění byly také osobní věci Němcové jako pero, kterým psala dopisy přátelům, pečetítko a zápisník. Ozdobou výstavy byl známý spisovatelčin portrét od Hellicha, který jste vypůjčili z Pražského hradu. Zajímavé jsou také památky na natáčení filmových adaptací Babičky – klapka k Moskalykové Babičce nebo památníček z natáčení N. Tánské, která hrála Barunku v roce 1940.
Výstava byla vhodná i pro mladší školní děti, s důrazem na lidové pohádky, které Němcová sesbírala a vydala, i pro děti a mládež starší, pro výuku literatury nebo dějepisu např. o na národním obrození, postavení žen, Bachově absolutismu, atd.
Součástí výstavy byl i ceněný dokument Olgy Sommerové o Boženě Němcové.
Jako doprovodný program proběhl také koncert slova a hudby s názvem Naše paní Božena Němcová. Zazněly na něm úryvky z Babičky a básnické sbírky F. Halase v podání V. Matějíčka a klavírní skladby B. Smetany zahrál M. Sekera. Koncert se konal ve čtvrtek 10. září 2009 v 19.00 hodin v obřadní síni slezkoostravské radnice. Vstupné bylo 50,- Kč.
Slezskoostravská galerie funguje v budově radnice už jeden a půl roku. Za dobu svého trvání uspořádala jedenáct výstav. Některé z nich byly velké, jiné menší, ale suverénně divácky nejúspěšnější byla výstava „Krásná Barbora – odvážná Božena“. Kaleidoskop sestavený ze života a díla naší známé spisovatelky shlédlo třikrát tolik návštěvníků než druhou výstavu v pořadí, která se jmenovala Extra muros – okouzlení architekturou. V tržbách je rozdíl menší. Božena Němcová „vydělala“ dvakrát více než architektura. Rozdíl je způsoben především skladbou návštěvníků. Zatímco na moderní stavby se chodili do Slezskoostravské galerie podívat především dospělí, výstava o autorce Babičky přilákala hromadné výpravy školních dětí, které mají výraznou slevu.