Aktuality 2010
Občanská heraldika
Těžké železné přilbice, které rytířům sloužily k ochraně hlavy, je dokonale chránily před ranami nepřítele, ale jejich nevýhodou byl omezený výhled ztěžující orientaci v boji. A protože v bitevní vřavě byl problém rozeznat vlastního od nepřítele, začali si válečníci své štíty označovat různými symboly. Tento způsob rozlišování se ujal a už byl jen krůček k tomu, aby se tyto znaky začaly předávat v rámci rodiny a dědit z otce na syna. Erbovní symbolika se rozšířila do celé tehdejší křesťanské Evropy v takové míře, že na každém panovnickém dvoře měli svého odborníka – tzv.herolda, který se věnoval evidenci a způsobům ztvárňování erbů. Postupem času se ustálila pravidla a zvyklosti, podle kterých se znaky tvoří, popisují, určují a kreslí a vznikl celý vědní obor, který se erby zabývá.
Heraldika nezkoumá jen erby šlechtické, ale i znaky státní, zemské, městské a obecní, stejně jako znaky církevní, cechovní a občanské.
A právě posledním jmenovaným – občanským znakům - byla věnována výstava, kterou pořádala Hukvaldská heraldická galerie ve spolupráci se Slezskoostravskou galerií. Byla zahájena 6. února 2010.
Výstava návštěvníky seznámila se současnou tvorbou heraldických kreslířů z Čech, Moravy, Slezska i Slovenska.